Szőrápolás/Pflege/Coat Care
Kutyakozmetika otthon
Ha a kutyust már egész fiatalon hozzászoktatjuk a rendszeres ápoláshoz, akkor később már elvárja tőlünk a gondoskodást. Eleinte persze nem lesz könnyű, vonakodva fogja ebünk végigülni a kefélgetést, fésülést. De nem szabad egy-két nehéz eset után feladni a próbálkozást, hiszen ezt a későbbiek folyamán - mint kötelező szertartást - igényelni fogja és örömét leli majd benne. Ha idáig el akarunk jutni, az persze sok jutalomfalatunkba fog kerülni...
Az otthoni kutyaápolás eszközei
Nagyon fontos az kutyakozmetikai eszközök helyes kiválasztása. Figyelembe kell venni kutyusunk szőrzetét és méretét. Nem igaz az az állítás, hogy ha nagyobb a fésű vagy kefe, akkor hamarabb végzünk. Lehet, hogy időben igen, de vajon minőségében is? Célszerű inkább kisméretű kefét és/vagy közepes fogazatú fésűt vásárolni. A kisebb kefével, jól megközelíthetőek az eldugottabb helyek, mint például a hónalj, fültő, áll alatti szőrzet vagy a fenék körüli rész.
Kutyakozmetika otthon - 9 lépésben
-
Rendszeres fésüléssel elkerülhető a szőr túlzott gubancolódása
- A kutyusunk hátsó fertályát óvatosan kefélgessük, vigyázzunk arra, hogy a kefe ne sértse fel a végbél érzékeny bőrét vagy a nemi szerveket. Ha nem elég ennek a területnek a keféléssel való rendbetétele, ajánlom a langyos vizes vattával történő lemosást. Ezt a műveletet tüzelő szukák esetében legalább naponta egyszer ajánlatos elvégezni. Bár a kutyánk tisztogatja magát, de vannak olyan régiók, amiket nem vagy csak nehezen ér el. Kerti kutyusok esetén is érdemes erre odafigyelni. A tüzelőbugyi használatával azonban főleg szobakutyusok esetén megkönnyíthetjük helyzetünket a nehéz időszakokban.
- Utoljára a lábakat kefélgessük át, általában ezt nem nagyon szeretik, ezért hagyjuk utoljára ezt a területet. Közben folyamatosan dicsérgessük, hogy mennyire ügyes és okos. A végén a szépségét méltassuk és erről akkor se feledkezzünk meg, ha a nap folyamán később is találkozunk vele. Ha az átkeféléssel végeztünk, futtassuk át a fésűt kutyusunkon, így rögtön kiderül, hogy hol van még igazítani, kibontani való kedvencünkön. Fordítsunk rendkívüli figyelmet a szemekre, fülekre, talpacskákra is.
- Szem: Ha rendszeresen tisztítjuk a szemeket, elkerülhetjük a becsomósodott, szinte eltávolíthatatlannak tűnő csipagöbök kialakulását. A szemeket a szaküzletekben kapható szemtisztító-folyadékkal, gézlappal, vatta segítségével vagy házilag elkészített kamillás öblítő folyadékkal moshatjuk le. Ha a rendszeresen ápolt szem mégis (állandóan, fokozottabban) termelné a váladékot, akkor derítsük ki annak okát! Előfordulhat, hogy kutyánk bolhás. Ha ezt is kizártuk, forduljunk állatorvoshoz! Természetesen kutyánk fajtájától függ, de ha a szem körüli szőrzet erősen megnőtt, forduljunk kutyakozmetikushoz, hogy a szemkörnyékéről a szőrt eltávolítsa. Ne kísérletezgessünk; ez egy nagy óvatosságot, rutint igénylő művelet, hiszen a kutyánk szeméről van szó.
-
A fültisztítás se maradjon ki!
- Tappancs: Ilyenkor télen fokozottabban, de nyáron is figyelni kell, arra, hogy ne száradjon ki a kutyánk talpa. Főleg az útsózások, szórások után, kiszáradhatnak, berepedezhetnek a talppárnácskák. Ezt úgy kerülhetjük el, hogy bekenjük a talppárnákat kézápoló krémmel. Kísérjük figyelemmel a talppárnácskák közötti szőrzet állapotát is: ne legyen túl hosszú és ne legyen beleragadva semmi.
- Ha nem fajtatiszta, hanem "szerelemgyerek" kutyusunk van, és nem vagyunk jelenlegi külsejével teljesen megelégedve, kérjük ki kutyakozmetikus tanácsát, hogy mit lehetne kihozni kedvencünkből. Elképzelhető, hogy például egy kis punkosított fejszőrzettel sokkal kedvesebbé, egyedibbé tehetjük kutyusunk külsejét.
- Ha erre alkalmas szőrzetű kutyánk van, fokozhatjuk örömünket és az ő szépségét a "hajba" helyezett csatokkal, masnikkal, csipeszekkel. Minden esetben alkalmazzunk "kutyagumit" (szilikonos gumit) a szőrzet összefogásánál, mert az nem roncsolja, nem töri le a szőrzetet. Hím kutyáknál sálakkal, kendőkkel, díszes nyakörvekkel fokozhatjuk a hatást.
-
Nem szabad túl gyakran fürdetni a kutyát!
Mikor fürdessük meg otthon a kutyánkat?
Sima szőrzetűeknél, akiket a gazdi ápol, negyedévente, vagy akkor, ha valami okunk van rá, például ha erősen beszennyeződik, meghempereg egy dögben, sáros lesz stb.
Hosszú és közepes szőrzetűeknél, akik nem nyírós fajták, a szőrzet rendszeres ápolása mellett is ugyanilyen gyakoriságot javasolnék. Itt azonban felhívnám arra a figyelmét minden gazdinak, hogy a kutyust meg is kell szárítani, ami nem egyszerű dolog, főleg, ha nem nyár van. Fontos, hogy a fürdetés alakalmával a szőrzetet rendesen kifésülve szárítsuk ki, mert csak így van értelme a tisztálkodásnak. Fürdetésnél minden esetben használjunk kutyasampont! A karom vágást és abűzmirigy kitisztítását mindig bízzuk szakemberre, kutyakozmetikusra, vagy állatorvosra!
https://www.haziallat.hu/kutya/gondozas/otthoni-kutyakozmetika/2070/
A Havanese szőrápolásának legfontosabb eszközei
Havanese tenyésztőként sokszor fordulnak hozzám gazdik, hogy milyen eszközökre van szükségük Havanese kutyusuk ápolásához. Ha valaki éppen most szembesült ezzel a problémával, az az alábbi rövid cikkben megtalálhatja a szőrápoláshoz legszükségesebb eszközök listáját, melyeket én naponta használok és melyek véleményem szerint elengedhetetlenek egy jól ápolt kutyushoz. Cikkem nem csak Havanese tulajdonosoknak lehet érdekes, hasznos lehet más hosszú szőrű kuytus ápolásánál is, mint például Shih-tzu, Lasa Apso, Coton de tulear, Máltai selyemkutya, Yorkshire terrier, Tibet terrier, Afgán agár, stb.
Fésülő spray: Alap szabály: Hosszú szőrű kutyát szárazon SOHA nem fésülünk. A száraz szőr fésülés közben törik, kiszakad, ráadásul a szőr húzása kutyánknak fájhat. MINDIG használjunk fésülés könnyítő, un fésülő spay-t. A jó fésülő sprayt használva kutyánk szőre könnyen bomlik, később csomósodik be újra, és a kefében sem fogunk marékszámra szőrt találni.
Tüske kefe: Ezek a kefék nélkülözhetetlenek a szőrápoláshoz. A legjobb eszköz az átfésüléshez, csomók bontásához. Az egyenes fémsörték jól csúsznak a szőrszálak között, nem tapadnak és a gumiágynak köszönhetően el is hajolnak, ha túl nagy ellenállásba ütköznének. Ezért nem tépik el a szőrt a csomóknál sem. Fontos, hogy olyan kefét válasszunk, amelyiknek nincsenek műanyag bogyók a sörtéi végén. Az igazán jó minőségű kefék sörtéi legömbölyítettek, így még kíméletesebben fésülhetünk vele. A rövidebb sörtés inkább bontáskor és a szőrtövekhez közeli fésüléshez hatásos, a hosszabb sörtés az általános átfésülésekhez, nagyobb felület átkeféléséhez praktikusabb. Több méretben és formában is létezik, érdemes egy általános és egy kisebb méretűt is beszerezni. Érdemes olyan márkát választani, ahol az eltérő szőrminőséghez eltérő puhaságú kefét is tudunk választani.
Tükrös kefe: A csomóktól mentes lábszőr fésüléséhez, szárításához, vagy egyes csomóbontási technikáknál is kiválóan használható, de nem kezdők számára, mivel könnyen lehet vele komoly károkat is okozni a szőrben. A fémsörték sűrűk, nagyon vékonyak és hajlítottak. Ebből adódóan szinte egyenként akadnak bele a szőrszálakba és így szépen eltépheti őket ahelyett, hogy kibomlanának a csomók. Általános átfésüléshez nem ajánlott használni. Több méretben is kapható.
Fésű: Alap felszerelésként érdemes beszerezni egy olyan fésűt, melynek kétoldalán eltérő sűrűségben állnak a fogak. Ajánlatos két méretet is választani, egy kisebbet a pofa szőr, a fej fésüléséhez és egy nagyobbat a test nagyobb felületeihez. A kisebb fésűt utazáskor is magunkal tudjuk vinni. Használható a pofaszakáll fésüléséhez, a copf elkészítéséhez is, de én csomóbontáshoz is használok fésűt a bontás kezdeti fázisában. Ilyen esetre lehetőleg egy könnyebb fésűt keressünk, mert a fésű súlyát már rövid használat után is lehet érezni.
A nagyobb fésűvel jól ellenőrizhető például, hogy kutyánkban maradtak-e csomók a bontás után. Különböző fogmérettel kapható.
Szőrvágó olló: A mancsok körbenyírásához és a talppárnák közötti szőr kivágásához használható, nagyon csomós kutya esetén a csomók szétvágására. Különlegessége, hogy mikrofogazásának köszönhetően nem csúszik ki az élei közül a szőr. Ha egyszerű háztartási ollóval próbálkozunk sokkal nehezebb dolgunk lesz, mivel az élei szinte kitolják maguk közül a szőrtincseket, nem tudnak belekapaszkodni a szálakba. Képtelenség vele gyorsan és szépen dolgozni. Lehetőleg ne nagy ollót keressünk, hanem olyan méretűt, mellyel biztonságosan tudunk dolgozni a talpon és a fejen is.
Textil gumik: A kutyusok szemébe lógó szőr felfogására tökéletes. Kis méretet válasszunk, ne legyen a kutya fején egy nagy gumó. Előnye a csattokkal szemben, hogy ha félúton van a kicsúszás felé, akkor sem okoz sérülést, nem csikar, illetve nem tépi ki a szőrt. Ha pedig kiesett, maximum dobálósat lehet vele játszani, de darabokra rágni, megenni nem fogják. Nem kell érte kutyaboltba menni, teljesen jól megfelel e célra a legkisebb méretű textil hajgumi is.